דף הבית ספריה פולין הסעות השכרות English
באולם תיכונט ישבו 1400 תלמידים והתרגשו מטקס לזכרו של יצחק רבין שהתנהל כמו הרבה טקסים. עד שהגיע תורה של יעל, הרכזת החברתית, שהזמינה תלמידים משכבות ז-יב לרדת לזירה המרכזית באולם. בשקט ירדו עשרות תלמידים. זה היה מפתיע, שאר התלמידים המתינו בסקרנות להבין מה עומד לקרות.

כך, הסתדרו עשרות ילדים במעגל בזירה המרכזית. מלמעלה צפו בהם 1400 תלמידים. אז פתחה יעל בשאלות, שעל כל אחת מהן התבקשו ילדים שזה נוגע להם, להיכנס לתוך המעגל ולחזור אח'כ חזרה למקומם במעגל: - מי שגר בשכונות הקרובות לתיכונט – שייכנס למעגל. [חלק גדול מהילדים נכנסו וחזרו בדממה לשוליים] - מי שאוהב מתמטיקה [נכנסו רבים וחזרו אחר כך למקומם במעגל] - מי שאוהב לרקוד [נכנסו בריקוד ואפילו הייתה ילדה שלא נכנסה ורקדה בצד] - מי שנלחץ ממבחנים... [מי לא?] - מי שלא אוכל בעלי-חיים ... - מי שמאמין באלוהים [שני שליש מהילדים נכנסו!] - מי שהתנהג בבריונות כלפי אחרים... [היו שהודו בכך!] - מי שעבר בריונות פיזית או מילולית... - מי שמאמין שחשוב שישראל תהיה מדינה דמוקרטית ... כך נכנסו ילדים לתוך המעגל וחזרו לשוליו אחרי שעמדו במרכזו למשך מספר שניות. בדרך זו הילדים למדו משהו על שונות בין אנשים, על אמונות והעדפות, על תפיסות עולם ונטיות, על קשיים ואהבות. כמובן שתלמידים נכנסו למעגל יותר מפעם אחת. והיו גם ילדים כנים במיוחד שנכנסו לקבוצה שפוגעת ומיד אחר כך נכנסו גם לקבוצה הנפגעת. זה היה שיעור מאלף. גם בכנות. הדבר המרגש ביותר במיצג הייתה השאלה ''מי שלא יהודי שייכנס למעגל!''. רגע של מתח משתק היה באוויר. 1400 ילדים נאלמו. וילד אמיץ צעד לתוך המעגל, מרים ידיו ספק בהכנעה ספק בהודאה על כך שהוא לא יהודי. את השקט שהשתרר קרעו ותגברו כמו שיטפון מחיאות כפיים רמות של כל תלמידי בית הספר. הם ביקשו לחזק אותו, לומר לו שהוא חלק מהם, שהם אוהבים אותו. גם כעת, כשאני כותב זאת יש לי דמעות של התרגשות בעיניים. זה ייזכר בראשי כטקס המשמעותי ביותר שיכולנו לשתף בו את הילדים. וזה גם רגע בו תלמידים מפגינים את קבלת האחר והשונה ומחבקים אותו אליהם בחום. בבוקר זה של השכמה לפשע שנאה כלפי בני אדם שנרצחו בשל דאגתם לאחרים, שנהיה אור ונפיץ אותו. ''לא יהודי''. [תודה לאלון ל. על עיבוד התמונה].

 
 
יצירת קשר
עוד חדשות מתיכונט
עוד חדשות - וידיאו
ספורטנט
עושים חינוך
עושים תרבות
קצרים
רובונט
טכנולוגיה פוגשת פדגוגיה
מו"פ
שותפות הורים
מרכול
על זו גאוותנו
פולין
ארכיון
פייסבוק
 
 
 
 
אקדמיה בתיכונט
תיכונט מפעיל התוכנית "אקדמיה בתיכון". התוכנית באחריות משרד החינוך, בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת ת"א. התכנית "אקדמיה בתיכון" מיועדת לתלמידים מצטיינים, בעלי מוטיבציה גבוהה ללימודים, אשר מסוגלים להתמודד עם חומר לימודי אקדמי, והם בעלי הישגים גבוהים בלימודים.
תגובות: -1   צפיות: -1