דף הבית ספריה פולין הסעות השכרות English
אנו בתיכונט מאמינים שיש להכין את דור העתיד למאה ה-21 וכן גם לאתגרי המזון העומדים בפני האנושות בעולם המחר. לכן, התחלנו לאחרונה לפתח מגוון פרויקטים חלוציים בתחום ההידרופוניקה. במסגרת פרויקט "חברותא" של עיריית תל אביב – יפו, 10 תלמידים מתיכונט ו-10 תלמידים מ-"ברושים" נפגשים מדי שבוע לשני שיעורים בהם, הם מגלים יחד את עולם החקלאות העירונית בכלל ואת החקלאות ההידרופונית בפרט.

במסגרת פרויקט "חברותא" של עיריית תל אביב – יפו, 10 תלמידים מתיכונט ו-10 תלמידים מ-"ברושים" נפגשים מדי שבוע לשני שיעורים בהם, הם מגלים יחד את עולם החקלאות העירונית בכלל ואת החקלאות ההידרופונית בפרט. מדי מפגש, התלמידים מגלים עוד אבן דרך בנתיב לחקלאות מקיימת, טעימה ועירונית ובנוסף לומדים להכיר אחד את השני. בשני המפגשים הראשונים, התלמידים הנביטו מגוון צמחים באינקובטור מיוחד (עגבניות, תרד, צנונית, גזר ועוד), למדו על רמות חומציות ורמות דישון של מי גידול ואף בנו מערכות הידרופוניות ביתיות. במפגשים הבאים עתידים התלמידים ללמוד לבנות ולתחזק מערכות הידרופוניות מקצועיות, לגדל כמות גדולה של פירות וירקות ואף לגייס את עזרת השמש (דרך אנרגיה סולארית) להפעלת המערכות. אנו חיים בעולם משתנה - האקלים משתנה, הטכנולוגיה משתנה ( אף יותר מהר מהאקלים), תרבויות משתנות וכך גם מספרם של בני-האדם על-פני כדור הארץ הולך ועולה. את כל האנשים האלו יש להאכיל, אך המקום לגידול המזון הולך ואוזל, הטמפרטורות מקצינות וכפי שחווינו בחורף הנוכחי, גם המשקעים לא בשיאם. ארגון המזון העולמי פרסם לאחרונה דו"ח פסימי שקבע כי עד 2030, העולם יחווה כשל של כ-5% מהיבול החקלאי הגלובאלי לצד צורך הולך וגדל להאכיל יותר ויותר אנשים. גם אם 5% של כשל ביבול אינם נראים לכם כה מאיימים, הרי שמדובר במיליוני בני-אדם שיגוועו ברעב. אך לא הכל אבוד, לבעיית המזון יש פתרון והוא נמצא במקום מפתיע - ממש כאן אצלנו בתוך העיר. הפתרון, תאמינו או לא, נמצא על גג הבניין, בסלון, בגינה או בחצר של כל אחד מאיתנו. כולנו יכולים לגדל לעצמינו את האוכל ולשם כך נשתמש בשיטה חקלאית שפותחה בשנות ה-70 אי-שם בקליפורניה. לשיטת חקלאות זו קוראים הידרופוניקה (Hydroponics). כשאנו חושבים על גידול צמחים ובמיוחד על תנובה חקלאית אנו חושבים על אדמה, אך לפי ההידרופוניקה אין צורך באדמה. הצמחים גדלים בתוך תמיסות מים מדושנות ומחומצנות המזינות ומרוות את הצמחים ישירות דרך שורשיהם. מהם יתרונות השיטה? אין חומרי הדברה, כי כמעט ואין צורך בחומרי הדברה (על אחת כמה וכמה חומרים סינתטיים). הצמחים גדלים במערכות סגורות ומבוקרות. החקלאי ההידרפוני שולט על המים במערכת ההידרופונית - רמת הדישון, טיב הדישון(אורגני או אנ-אורגני), רמת החומציות ועוד. אצל חקלאים הידרופוניים מומחים, קצב גידול הצמחים יכול להאיץ לפי 2 מקצב הגידול של הצמחים באדמה. על-אף שהמערכות ההידרופוניות מבוססות על מים, גידול הידרופוני יכול לחסוך כ-95% משימוש המים לחקלאות. ניתן ליצור מערכות הידרופוניות בתצורות שונות וחסכוניות במקום. למשל, גידול אנכי לאורך קיר של מגדל, בניין דירות או גורד שחקים (כפי שניתן לראות בסינגפור). מהם חסרונות השיטה? הוצאה כלכלית ראשונית גבוהה ביחס לגידול באדמה. רגישות לשינוי. היות ומערכות הידרופוניות הן מבוקרות ונעדרות קרקע (המשמשת בין היתר כמגן מפני שינויים בטמפ', חומציות וכו'), כל שינוי קל יכול להביא להרעה חדה במצב הגידולים. יש להבטיח ולתכנן מערכות יציבות ועקביות, המקבלות אספקה קבועה של חשמל. מקס אלבירט, מורה, מלווה פרויקט הידרופוניקס.

 
 
יצירת קשר
עוד חדשות מתיכונט
עוד חדשות - וידיאו
ספורטנט
עושים חינוך
עושים תרבות
קצרים
רובונט
טכנולוגיה פוגשת פדגוגיה
מו"פ
שותפות הורים
מרכול
על זו גאוותנו
פולין
ארכיון
פייסבוק
 
 
 
 
אקדמיה בתיכונט
תיכונט מפעיל התוכנית "אקדמיה בתיכון". התוכנית באחריות משרד החינוך, בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת ת"א. התכנית "אקדמיה בתיכון" מיועדת לתלמידים מצטיינים, בעלי מוטיבציה גבוהה ללימודים, אשר מסוגלים להתמודד עם חומר לימודי אקדמי, והם בעלי הישגים גבוהים בלימודים.
תגובות: 0   צפיות: 468