דף הבית ספריה פולין הסעות השכרות English
במגמת אזרחות עסקנו השנה בחברה הערבית בישראל. למדנו על מיעוטים במדינות דמוקרטיות בכלל ועל היווצרותו של המיעוט הערבי בישראל. עסקנו בגישות שונות כלפי אוכלוסיות מיעוט ועל הגישה, או העדר הגישה הברורה, בה נוקטת מדינת ישראל לאורך השנים.

בנוסף, עסקנו בזהויות השונות בהן מחזיקים אזרחי ישראל הערבים ובמתחים הנוצרים בין הזהויות. למדנו נושאים ומושגים רבים נוספים. והנה, ביום סיור אחד, הפכו המילים כולן למציאות מורכבת הנגלית לעין. מרחק שעה נסיעה מתל אביב. התחלנו בעיר באקה אל-ע'רביה. במכללת אל-קאסמי פגשנו את דליה פדילי, נשיאת המכללה. פדילי סיפרה על דרכה הארוכה אל ראשות המכללה ועל התמורות הרבות שיזמה והשיגה במהלכה. בתוך כך דיברה על הקשיים שחוותה כאישה וכערביה. השיח היה מרתק והתלמידים הפליאו בשאלות. שמחתי לראות כיצד זיהו בסיפור חיה ובדבריה את המושגים שנלמדו בכיתה. המפגש עורר שיח בקרב התלמידים שהופתעו מדמותה המורכבת של פדילי ומעמדותיה בנושא שילוב האזרחים הערבים במדינת ישראל. משם נסענו לפאתי העיר המזרחיים לראות את חומת ההפרדה המתנשאת בלב השטח הבנוי, בין באקה המערבית והמזרחית. לפעמים, טוב מראה עיניים. צל החומה שיקף היטב את מורכבותה של המציאות ואת עצמתה. חומת ההפרדה, מושג הנשמע רבות בחדשות, התנשא מעליהם כך בלב עיר שאינה במלחמה. היא שקטה ו"משעממת". ולפתע. חומה. התחנה הבאה הייתה העיר קלנסווה. נפגשנו עם ועד תושבים מקומי העוסק בנושא תכנית המתאר של העיר והרס בתים הבנים על קרקע שיעודה חקלאי. בינואר האחרון נהרסו אחד עשר בתים ועל בתים נוספים עומד צו הריסה. מהנדס ועורך דין מתאם הוועד הציגו את תכנית המתאר של העיר על שלל הבעיות הנובעות ממנה. התגאיתי בתלמידים. מצד אחד ידעו להקשות על המארחים בשאלות נבונות, המתחייבות לנוכח דבריהם. מצד שני, עשו זאת ברגישות, ובצניעות תוך הבנה כי הנושא טעון ורגיש עד מאוד. גם כאן, יצאנו כאשר כובד מורכבות הבעיה רובץ על כתפנו. לסיום, קינחנו, יחד עם מארחינו מקלנסווה, בדוכן השוואמרה המקומי. על בטן מלאה, הבעיות לפעמים מתגמדות. חזרנו לבית הספר מלאי חוויות ועם שאלות רבות לפתחנו. אך לא די בכך. אתגרי המיעוט הערבי בישראל, כמו אתגרים רבים אותם אני מביא בפני תלמידי, אינם בלתי פתירים. אני מכוון את תלמידי המגמה, כמו את התלמידים כולם, לקבל על עצמם כעת ובעתיד את התפקיד להתמודד עמם. אך "ראשית חכמה, קנה חכמה". תודה רבה להיבא נאטור, על הסיוע הרב בארגון הסיור, ולשלומית לרנר על הצטרפותה והעזרה. כן ירבו. שבוע טוב. אמנון פרנקו- ראש המסלול המוגבר ללימודי אזרחות

 
 
יצירת קשר
עוד חדשות מתיכונט
עוד חדשות - וידיאו
ספורטנט
עושים חינוך
עושים תרבות
קצרים
נט גלארי
רובונט
ייעוץ בשבילך
טכנולוגיה פוגשת פדגוגיה
מו"פ
שותפות הורים
מרכול
פולין
ארכיון
פייסבוק
English
 
 
 
 
פרויקט Upcycle "שימוש מחדש" של תלמידי כיתות ז'
במסגרת פרויקט Upcycle, כסיכום של הנושא חומרים, תכונות ושימושים, המדענים הצעירים, משכבת ז', "נכנסו לראשם של מעצבים תעשייתיים", ויצרו מוצרים חדשים ממוצרים ומחומרים ישנים שלא נעשה בהם יותר שימוש, התוצאות לא מביישות את טובי המעצבים.
תגובות: -1   צפיות: -1
 
אקדמיה בתיכונט
תיכונט מפעיל התוכנית "אקדמיה בתיכון".התוכנית באחריות משרד החינוך, בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת ת"א. התכנית "אקדמיה בתיכון" מיועדת לתלמידים מצטיינים, בעלי מוטיבציה גבוהה ללימודים, אשר מסוגלים להתמודד עם חומר לימודי אקדמי, והם בעלי הישגים גבוהים בלימודים.
תגובות: -1   צפיות: -1
 
צריך להכניס כאוס למערכת
כתבה בהד החינוך, דצמבר 2015 גליון 18. מאת: טלי גולדשמיד. "רם כהן, מנהל "תיכונט" התיכון הדיגיטלי הראשון והיחיד בארץ, מותח ביקורת חריפה על מצב החינוך בארץ, על היעדר השקעה כלכלית מספקת, על רמת המנהלים, על שכר המורים הנמוך, על מלכוד הניהול העצמי ועל המגמות הדתיות והלאומניות שמתפשטות בחברה הישראלית וחודרת אל בתי הספר." יש מעט מנהלי בתי ספר ששמם ידוע מחוץ לקהילה החינוכית המצומצמת שהם משתייכים אליה. רם כהן הוא אחדמהם. לא מעט בעטיין שלדעות פוליטיות שהשמיע בכלי תקשורת שונים והזימון לשימועים שגררו עמן...
תגובות: 0   צפיות: 1